Touha dělat věci jinak a lépe.

Duchovním otcem lyží Staki je sportovec a učitel tělocviku Dušan Peterka, jehož nápad speciálních lyží vznikl v roce 2008. Díky vynalézavosti a zápalu pro věc se mu podařilo rozvinout původní myšlenku stabilních lyží se speciální koncovkou a posléze i sestrojit jejich prototyp.

Příběh Staki

Příběh Staki

Příběh Staki začal na jaře 2008. Tehdy si český sportovec a učitel tělocviku Dušan Peterka na sjezdovce všiml šílence, který jezdil v hlubokém sněhu na zvláštních po domácku vyrobených lyžích. Jejich přední část byla stejná jako u běžných sjezdovek, ale zadní část byla uříznutá a na ní byly zespodu přišroubovány jakési kovové zuby. Dušan se s lyžařem dal do řeči a dozvěděl se, že jezdec si tyto lyže vlastnoručně vyrobil pro sjezd prudkých svahů s neudržovaným povrchem. Odřízl klasické patky, které by mu ve velkém záklonu překážely, a nahradil je plechovými nástavci, které byly šikmo přimontovány k lyži. Ty plnily funkci jakýchsi stabilizačních koncovek.

Více

První kroky k bezpečným lyžím

Dušana tato inovace zaujala. Napadlo ho, že pokud tento vynález pomáhá udržet stabilitu jezdce na extrémních svazích, mohl by stejně dobře na běžných svazích pomoci lyžařům začátečníkům anebo těm, kteří se na lyže postaví po dlouhých letech nelyžování. Během následujících dvou let Dušan vyrobil ve své dílně a otestoval desítky variant vylepšených lyží. Zkoušel různé tvary koncovek, úhly pod kterými byly k lyži připevněny a dokonce vyzkoušel i variantu, při níž byla stabilizační koncovkou opatřena pouze jedna lyže. Dospěl k závěru, že koncovky musí být opatřeny na spodní straně bezpečnostními výstupky, které v případě ztráty stability jezdce plní funkci brzd. Také navrhl speciální vázání s posuvnou špičkou, které mělo umožnit kombinaci jeho prototypu s jakoukoliv velikostí lyžařských bot.

Spolupráce s profesionály

Dušanovo úsilí nadchnulo výrobce lyží Sporten a dodavatele bezpečnostních vázání Tyrolia. S těmi dále vylepšoval tvar a design lyží tak, aby na ně bylo možné vkusně a zároveň funkčně připevnit kovovou koncovku. Ta byla nakonec kvůli úspoře váhy vyrobena ze speciálně namíchané slitiny hliníku. Výrobce bezpečnostních vázání Tyrolia taktéž odsouhlasil užití moderního posuvného vázání, které Dušan doporučil. V roce 2011 tak vznikly první krátké sjezdové lyže se stabilizační koncovkou Staki RX. Jejich název byl odvozen od anglických slov Stable a Ski.

Nová vylepšení

V roce 2014 Dušan Peterka bohužel tragicky zahynul při automobilové nehodě. Jeho nápady však zůstaly nekonečnou studnicí inspirace pro všechny členy týmu Staki. Společně s Dušanovou manželkou Evou, jsme vyvinuli nový a ještě lepší model těchto bezpečných a stabilních lyží – Staki Controls. Ty kromě ještě dokonalejšího vázání mají vylepšenou stabilizační patku, která již nesedí na lyži, ale je s ní přirozeně propojená. To je nejen estetičtější, ale především funkčnější.

Náš tým

David Rubek

Head of company

Natálie Richterová

Marketing manager

Chcete odebírat novinky, aktuality a zajímavé akce?

');
Tento web pro Vaši bezpečnost a informace o návštěvnosti používá soubory Cookies. Jeho používáním s tím souhlasíte Rozumím